Vážení čtenáři, milí klienti, obce a města v ČR by v důsledku legislativní novely zákona o podnikání v cestovním ruchu mohly pro futuro určit max. počet dní v roce a také období, kdy bude či nebude možné v bytech, které se nachází v bytových domech, nabízet krátkodobá ubytování přes on-line platformy, např. Airbnb nebo Booking. Žurnalistům tyto informace sdělila ředitelka Odboru cestovního ruchu na ministerstvu pro místní rozvoj (dále i jako „MMR“) Silvia Doušová. Novelu zákona vláda schválila v polovině července. Ještě ji ale musí projednat Poslanecká sněmovna a Senát.
Obce a města v České republice by mohly určit také maximální počet metrů čtverečních na jednu ubytovanou osobu, doplnila Doušová.
V analogické podobě regulace podle jejího názoru aktuálně funguje v jiných evropských metropolích, třeba v katalánské Barceloně, u našich jižních sousedů ve Vídni či v nizozemském Amsterodamu.
„Každá metropole k tomu přistupuje nějak a nám toto chybělo,“ prohlásila Doušová a konstatovala dále, že takto omezit krátkodobá ubytování by obce a města mohly od druhé pol. května roku 2026.
Romantika turistiky má své stinné stránky skrze různé platformy nabízející krátkodobé ubytování
Ministerstvo pro místní rozvoj přitom dlouhodobě upozorňuje na skutečnost, že krátkodobá ubytování přes on-line platformy omezují nabídku bytů pro bydlení, čímž vzniká tlak na zvyšování nájemného.
Legislativní novela má v neposlední řadě zavést elektronický systém e-Turista, kde se budou muset poskytovatelé ubytování registrovat. MMR si od systému slibuje především lepší přehled o počtu nabízených krátkodobých ubytování přes on-line platformy a s tím související větší výběr z poplatku z pobytu, který jde obcím, a na dani z příjmu.
Registr bude podle MMR nejdříve asi půl roku fungovat ve zkušebním režimu. Ostré spuštění se plánuje na 1. července příštího roku.
Mgr. Petr Jezdinský (s využitím MMR, ČT 24 a ČTK)